Results from competitions at the Equestrian Centre

Results for Winter Show 25/26 November 2017

Class 1 Ridden Hunter
1st – Nicola Neill & Captain Casanova
2nd – Nikki Wilde & Soprano
3rd – Jennifer McMenamin & Wells Willow
4th – Susanna Barber & Seamus
5th – Ian Whellans & Rio
6th – Kaitland Boyle & Buster

Class 2 Ridden Cob
1t – Ian Whellans & Rio
2nd – Elma McClaren & Ross
3rd – Rachel Shiell & Brookdale Las Vegas
4th – Courtney Fox & Lucky’s Lass
5th – Georgia Paton & Sequoia

Class 3 Ridden Veteran 
1st – Kirstin Parker & Ardfry & Balthazar
2nd – Tracey Ross & Seek
3rd – Morai Johnston & Ryan

Class 4 Ridden 4/5yo
1st – Jade Struthers & EV Amore Mia
2nd – Vicky Edgar & Ballingowan Flash
3rd – Diane Smith & Little Comet
4th – Nikki Young & Alexandros

Class 5 ROR Show Class
1st – Fiona Henderson & Highland Cathedral
2nd – Louise Hylands & All For Eve
3rd – Sandra Smith-Maxwell & Stormion
4th – Rachel Shiell & Carlito Brigante
5th – Jane Lowe & Winterwood
6th – Rowan Henderson & Mossies Well

SUPREME RIDDEN – Jade Struthers & EV Amora Mia
RESERVE RIDDEN – Nicola Neill & Captain Casanova

Class 6 Nursery Working Hunter
1st – Nicola Neill & Captain Casanova
2nd – Susanna Barbara & Seamus
3rd – Nikki Wilde & Soprano
4th – Susie Byass & Clover

Class 7 – Novice Working Hunter
1st – Vicky Edgar & Ballingowan Flash
2nd – Jade Struthers & EV Amore Mia
3rd – Ann Rogerson & To The Wire
4th – Courtney Fox & Lucky’s Lass
5th – Rachel Shiell & Brookdale Las Vegas
6th – Sarah Finlayson & Brooklyn Heights

Class 8 – ROR Challenge
1st – Ann Rogerson & To The Wire
2nd – Rowan Henderson & Mossies Well
3rd – Caroline Pennycook & Blue Thor
4th – Sarah Finlayson & Brooklyn Heights

Class 9 – Open Working Hunter
1st – Vicky Edgar & Ballingowan Flash
2nd – Vicki Hankinson & Arthur Pendragon
3rd – Katie-Jo Nixon & Harelaw Hermes
4th – Caroline Pennycook & Blue Thor
5th – Kelsey McLauchlan & Chilli Dip

WORKING HUNTER CHAMPION – Vicky Edgar & Ballingowan Flash
RESERVE WORKING HUNTER –  Jade Struthers & EV Amora Mia

SUPREME HORSE CHAMPION – Vicky Edgar & Ballingowan Flash
RESERVE SUPREME CHAMPION –  Jade Struthers & EV Amora Mia

 

____________

 

SUNDAY – PONIES

Class 10 In-Hand Youngstock
1st – Tom Scott & Lollipop
2nd – Lucy Boyd & Nabside Endeavour
3rd – Hilary Home & Glywinn Strawberry & Cream

Class 11 – In Hand Adult
1st – Nicola Stewart & Grahamsley Maddison
2nd – Jodie Darrie & Bellindene Fergus
3rd – Nikki Wilde & Spring Water April
4th – Jake Dickson & Larkfield Lad
5th – Sophie Smith & Carrhouse Exchange Rate
6th – Emma Neill & Cayberry Mickey Mouse

Class 12 Best Young Handler
1st – Gabrielle Riddell & Buster
2nd – Evie Cole & Jimmy

IN HAND CHAMPION – Nicola Stewart & Grahamsley Maddison
RESERVE IN HAND  –  Tom Scott & Lollipop

Class 14 – Lead Rein Pony
1st – Fergus Inness & Bea
2nd -Lily Dow & Scarlett
3rd – Luci Douglas & Hector
4th – William Henry & Megan
5th – Evie Cole & Jimmy
6th – Holly Hunter & Frankie

Class 15 – Ridden M&M Large
1st – Jodie Darrie & Bellindene Fergus
2nd – Rachel Keddie & Sleehaun Sparrow
3rd – Alex Turnbull & Polo
4th – Jessica MaClaren & Simba
5th – Clem Crawford & Dorland

Class 16 – Ridden M&M Small
1st – Emma Neill & Cayberry Mickey Mouse
2nd – Jake Dickson & Larkfield Lad
3rd – Lexie Marshall & Landswood Diamond Edition
4th – Katey Jardine & Castle Dougal

Class 17 – Ridden Pony Small
1st – Emma Neill & Cayberry Exchange Rate
2nd – Imogen Gillie & Robin
3rd –  Jake Dickson & Larkfield Lad
4th – Gracie Will & Rusty
5th – Freya Harrison & Denver
6th – Katie McDonald & Tinkerbell

Class 17 – Ridden Pony Large
1st – Rachel Keddie & Sleehaun Sparrow
2nd – Sophie Smith & Carrhouse Exchange Rate
3rd – Kelsey McLauchlan & Muhammed Ali
4th – Nicola McFarling & George
5th – Katie Paulin & Bobbie

RIDDEN CHAMPION – Jodie Darrie & Bellindene Fergus
RESERVE RIDDEN –  Emma Neill & Cayberry Mickey Mouse

 

Class 18 Tiny Tots Working Hunter Pony
1st – Fergus Innes & Bea
2nd – Erika Franssen & Angel

Class 19 – Nursery Working Hunter Pony
1st – Imogen Gillie & Robin
2nd – Mia Brough & Leo
3rd – Tallulla Brough & Buzz
4th – Caitlin Clyde & Woody
5th – Freddie Robson & Hector
6th – Jack Sadler & Rupert

Class 20 Novice Working Hunter
1st -Katie McDonald & Tinkerbell
2nd – Erika Franssen & Angel
3rd – Tallulla Brough & Buzz
4th – Jodie Darrie & Bellingdene Fergus
5th – Lotty Byass & Missy
6th – Alex Turnbull & Polo

Class 21 Intermediate Working Hunter Pony
1st – Maia Fleming & Knockadalteen Fox
2nd – Jodie Darrie & Bellindene Fergus
3rd – Lexie Marshall & Landswood Diamond Edition
4th – Sophie Smith & Carrhouse Exchange Rate
5th – Kirsty Stark & Faith
6th – Matilda Aplin & Rocky

Class 22 Open Working Hunter
1st – Maia Fleming & Knockadalteen Fox
2nd – Kelsey McLauchlan & Muhammed Ali
3rd – Sophie Smith & Carrhouse Exchange Rate
4th – Matilda Aplin & Rocky
5th – Rachel Keddie & Sleehaun Sparrow
6th – Lexie Marshall & Landswood Diamond Edition

Class 23 Open Plus Working Hunter
1st -Rachel Keddie & Sleehaun Sparrow
2nd – Maia Fleming & Knockadalteen Fox
3rd – Kelsey McLauchlan & Mohammed Ali
4th – Imogen Gillie & Ali
5th – Rory McFadyen & Glynebourne Degas

WORKING HUNTER CHAMPION – Maia Fleming & Knockadalteen Fox
RESERVE WORKER –  Imogen Gillie & Robin

SUPREME PONY CHAMPION – Maia Fleming & Knockadalteen Fox
SUPREME RESERVE PONY – Imogen Gillie & Robin